The Royal Scottish Pipe Band Association

Midlands Branch

Contest Results


Branch Indoor Contest 2017

GRADE 4 Trios
Adjudicator : L Ingram
PLACING BAND P
1
WOLVERHAMPTON 'B'
1
2
WOLVERHAMPTON 'A'
2
3
WOLVERHAMPTON 'C'
3
4
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'B'
4
5
BIRMINGHAM IRISH 'A'
5
6
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'C'
6
7
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'A'
7
8
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'B'
8
9
BIRMINGHAM IRISH 'C'
9
10
BIRMINGHAM IRISH 'B'
10
11
SEAFORTH LRC 'A'
11
12
SEAFORTH LRC 'B'
12
13
SEAFORTH LRC 'C'
13

GRADE 4 Mini Bands (March Selection)
Adjudicators : Piping - L Ingram : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
WOLVERHAMPTON 'A'
2
4
2
6
2
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'A'
3
6
1
7
3
WOLVERHAMPTON 'B'
1
2
6
8
4
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'B'
4
8
3
11
5
BIRMINGHAM IRISH 'A'
5
10
4
14
6
BIRMINGHAM IRISH 'B'
6
12
5
17
7
SEAFORTH LRC 'B'
7
14
8
22
8
SEAFORTH LRC 'A'
8
16
7
23

GRADE 4 Mini Bands (MSR)
Adjudicators : Piping - L Ingram : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
WOLVERHAMPTON
1
2
2
4
2
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'A'
2
4
1
5
3
SEAFORTH LRC 'B'
3
6
4
10
4
SEAFORTH LRC 'A'
4
8
3
11

GRADE 3 Mini Bands (Medley)
Adjudicators : Piping - L Ingram : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
GREATER MANCHESTER FIRE & RESCUE 'A'
1
2
1
3
2
GREATER MANCHESTER FIRE & RESCUE 'B'
2
4
2
6
3
NOTTINGHAMSHIRE POLICE
3
6
4
10
4
WOLVERHAMPTON
4
8
3
11

GRADE 2 Mini Bands (Medley)
Adjudicators : Piping - L Ingram : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
GREATER MANCHESTER FIRE & RESCUE 'A'
1
2
1
3
2
GREATER MANCHESTER FIRE & RESCUE 'B'
2
4
2
6

 

 


Branch Indoor Contest 2016

GRADE 4 Trios
Adjudicator : C Edgar
PLACING BAND P
1
WOLVERHAMPTON 'A'
1
2
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'A'
2
3
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'B'
3
4
BIRMINGHAM IRISH 'A'
4
5
WOLVERHAMPTON 'B'
5
6
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'B'
6
7
SEAFORTH LRC 'C'
7
8
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'C'
8
9
BIRMINGHAM IRISH 'C'
9
10
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'A'
10
11
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'C'
11
12
SEAFORTH LRC 'B'
12
13
BIRMINGHAM IRISH 'B'
13
14
SEAFORTH LRC 'A'
14

GRADE 4 Mini Bands (March Selection)
Adjudicators : Piping - C Edgar : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'B'
1
2
2
4
2
WOLVERHAMPTON 'A'
2
4
1
5
3
WOLVERHAMPTON 'B'
3
6
3
9
4
BIRMINGHAM IRISH 'B'
4
8
3
11
5
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'A'
5
10
4
14
6
BIRMINGHAM IRISH 'A'
6
12
7
19
7
SEAFORTH LRC 'A'
7
14
6
20
8
SEAFORTH LRC 'B'
8
16
5
21

GRADE 4 Mini Bands (MSR)
Adjudicators : Piping - C Edgar : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'B'
1
2
3
5
2
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'A'
3
6
1
7
3
WOLVERHAMPTON
2
4
4
8
4
SEAFORTH LRC 'A'
4
8
2
10

GRADE 3 Mini Bands (Medley)
Adjudicators : Piping - C Edgar : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'B'
1
2
2
4
2
WOLVERHAMPTON
2
4
1
5
3
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'A'
3
6
3
9

 


Branch Indoor Contest 2015

GRADE 4 Trios
Adjudicator : I Wood
PLACING BAND P
1
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'C'
1
2
WOLVERHAMPTON 'B'
2
3
WOLVERHAMPTON 'A'
3
4
ROYAL CORPS OF SIGNALS 'A'
4
5
STANDARD TRIUMPH 'A'
5
6
ASHBOURNE & DISTRICT 'A'
6
7
STANDARD TRIUMPH 'B'
7
8
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'B'
8
9
ROYAL CORPS OF SIGNALS 'B'
9
10
BIRMINGHAM IRISH 'A'
10
11
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'A'
11
12
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'B'
12
13
SEAFORTH HIGHLANDERS 'A'
13
14
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'A'
14
15
ASHBOURNE & DISTRICT 'B'
15
16
BIRMINGHAM IRISH 'B'
16
17
SEAFORTH HIGHLANDERS 'B'
17
18
SEAFORTH HIGHLANDERS 'C'
18

GRADE 4 Mini Bands (March Selection)
Adjudicators : Piping - I Wood : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
WOLVERHAMPTON
1
2
3
5
2
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'A'
2
4
5
9
3
STANDARD TRIUMPH 'A'
4
8
2
10
4
STANDARD TRIUMPH 'B'
5
10
1
11
5
ROYAL CORPS OF SIGNALS
3
6
6
12
6
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'B'
6
12
4
16
7
BIRMINGHAM IRISH
7
14
7
21
8
SEAFORTH HIGHLANDERS 'A'
8
16
8
24
9
SEAFORTH HIGHLANDERS 'B'
9
18
9
27

GRADE 4 Mini Bands (MSR)
Adjudicators : Piping - I Wood : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
WOLVERHAMPTON
1
2
1
3
2
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'A'
2
4
2
6
3
NOTTINGHAMSHIRE POLICE 'B'
3
6
3
9
4
STANDARD TRIUMPH
4
8
4
12

GRADE 3 Mini Bands (Medley)
Adjudicators : Piping - I Wood : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
WOLVERHAMPTON
1
2
1
3

 


Ashbourne 2014

Results


Branch Indoor Contest 2014

GRADE 4 Trios
Adjudicator : L Ingram
PLACING BAND P
1
WOLVERHAMPTON 'A'
1
2
THE STANDARD TRIUMPH 'B'
2
3
BIRMINGHAM IRISH 'B'
3
4
SEAFORTH HIGHLANDERS 'B'
4
5
WOLVERHAMPTON 'B'
5
6
THE STANDARD TRIUMPH 'A'
6
7
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'A'
7
8
BIRMINGHAM IRISH 'A'
8
9
SEAFORTH HIGHLANDERS 'A'
9
10
SEAFORTH HIGHLANDERS 'C'
10
11
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'B'
11

GRADE 4 Mini Bands
Adjudicators : Piping - L Ingram : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
WOLVERHAMPTON
1
2
3
5
2
BIRMINGHAM IRISH
3
6
1
7
3
THE STANDARD TRIUMPH 'A'
2
4
5
9
4
THE STANDARD TRIUMPH 'B'
4
8
4
12pp
5
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE
5
10
2
12

GRADE 3 Mini Bands
Adjudicators : Piping - L Ingram : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
RAF WADDINGTON/HALTON 'A'
1
2
1
3
2
RAF WADDINGTON/HALTON 'B'
2
4
2
6
3
WOLVERHAMPTON
3
6
3
9

 


Branch Indoor Contest 2013

GRADE 4 Trios
Adjudicator : C Edgar
PLACING BAND P
1
WOLVERHAMPTON 'A'
1
2
WOLVERHAMPTON 'B'
2
3
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'B'
3
4
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'A'
4
5
STANDARD TRIUMPH 'A'
5
6

BIRMINGHAM IRISH PIPES & DRUMS 'A'

6
7
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'C'
7
8
STANDARD TRIUMPH 'B'
8
9
STANDARD TRIUMPH 'C'
9
10
BIRMINGHAM IRISH PIPES & DRUMS 'C'
10
11
CITY OF SHEFFIELD 'B'
11
12
BIRMINGHAM IRISH PIPES & DRUMS 'B'
12
13
CITY OF SHEFFIELD 'C'
13
14
CITY OF SHEFFIELD 'A'
14

GRADE 4 Mini Bands
Adjudicators : Piping - C Edgar : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
WOLVERHAMPTON 'A'
1
2
3
5
2
WOLVERHAMPTON 'B'
2
4
2
6
3
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'A'
3
6
1
7
4
STANDARD TRIUMPH 'B'
4
8
7
15
5
ROYAL CORPS OF SIGNALS
5
10
6
16
6
STANDARD TRIUMPH 'A'
6
12
5
17
7
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'B'
7
14
4
18
8
BIRMINGHAM IRISH PIPES & DRUMS 'A'
8
16
8
24
9
BIRMINGHAM IRISH PIPES & DRUMS 'B'
9
18
9
27

GRADE 3 Mini Bands
Adjudicators : Piping - C Edgar : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
RAF WADDINGTON/HALTON 'B'
1
2
2
4
2
RAF WADDINGTON/HALTON 'A'
2
4
1
5
3
WOLVERHAMPTON 'A'
3
6
4
10
4
WOLVERHAMPTON 'B'
4
8
3
11
5
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'B'
5
10
5
15
6
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'A'
6
12
7
19
7
ROYAL CORPS OF SIGNALS
7
14
6
20

 


Branch Indoor Contest 2012

GRADE 4 Trios
Adjudicator : C Edgar
PLACING BAND P
1
WOLVERHAMPTON 'A'
1
2
WOLVERHAMPTON 'B'
2
3
STANDARD TRIUMPH 'A'
3
4
ROYAL CORPS OF SIGNALS 'A'
4
5
STANDARD TRIUMPH 'B'
5
6
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'C'
6
7
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'B'
7
8
ROYAL CORPS OF SIGNALS 'B'
8
9
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE 'A'
9

GRADE 4 Mini Bands
Adjudicators : Piping - C Edgar : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
WOLVERHAMPTON 'A'
1
2
3
5pp
2
WOLVERHAMPTON 'B'
2
4
1
5
3
ROYAL CORPS OF SIGNALS
3
6
5
11
-
STANDARD TRIUMPH 'A' - Points Only
--
--
4
--
-
STANDARD TRIUMPH 'B' - Points Only
--
--
2
--

GRADE 3 Mini Bands
Adjudicators : Piping - C Edgar : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
RAF WADDINGTON 'B'
1
2
3
5
2
WEST MIDLANDS POLICE 'B'
2
4
4
8
3
WOLVERHAMPTON
3
6
5
11
4
RAF WADDINGTON 'A'
5
10
2
12
5
WEST MIDLANDS POLICE 'D'
4
8
7
15
6
RAF WADDINGTON 'C'
6
12
6
18
-
WEST MIDLANDS POLICE 'C' - Points Only
--
--
1
--

GRADE 2 Mini Bands
Adjudicators : Piping - C Edgar : Drumming - G Reid
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
RAF WADDINGTON 'A'
1
2
3
5
2
RAF WADDINGTON 'B'
3
6
1
7
3
WEST MIDLANDS POLICE 'C'
2
4
4
8
4
WEST MIDLANDS POLICE 'D'
5
10
5
15
-
WEST MIDLANDS POLICE 'A' - Points Only
4
8
2
--

 


Ashbourne 2010 (English Championships)

GRADE 4
P1 : J Wark, P2 : C Edgar, E : C Mardaunt, D : G Craig
PLACING BAND P1 P2 E D TOTAL
1
WOLVERHAMPTON
3
2
1
1
7
2
GRAMPIAN CORBY
2
3
2
2
9
3
RAF WADDINGTON
1
1
3
5
10
4
STAMPERLAND
6
5
5
3
19
5
ASHBOURNE & DISTRICT
4
7
6
8
25
6
ESSEX CALEDONIA
8
8
4
6
26
7
NOTTINGHAMSHIRE POLICE
7
4
8
13
32
8
UNIVERSITY OF BEDFORDSHIRE
5
9
10
9
33
9
WARRINGTON
12
11
7
4
34
10
GREATER MANCHESTER FRS
14
13
9
7
43
11
SCOTS GUARDS ASS (MANCHESTER)
11
6
12
14
43
12
GREATER MANCHESTER PIPE BAND
9
10
13
12
44
13
CITY OF PLYMOUTH
13
12
11
10
46

14

BEVERLEY AND DISTRICT
10
14
14
11
49

Best Drum Corps : Wolverhampton

GRADE 4A
P1 : J Wark, P2 : C Edgar, E : C Mardaunt, D : G Craig
PLACING BAND P1 P2 E D TOTAL
1
WOLVERHAMPTON
1
4
1
1
7
2
GRAMPIAN CORBY
2
1
3
4
10
3
STAMPERLAND
4
3
2
2
11
4
UNIVERSITY OF BEDFORDSHIRE
3
2
4
3
12
5
NOTTINGHAMSHIRE POLICE
5
6
5
6
22
6
CITY OF PLYMOUTH
7
7
6
5
25
7
SCOTS GUARDS ASS (MANCHESTER)
6
5
7
7
25

Best Drum Corps : Wolverhampton

GRADE 3
P1 : J Wark, P2 : C Edgar, E : C Mardaunt, D : G Craig
PLACING BAND P1 P2 E D TOTAL
1
101 NORTHUMBERLAND LIGHT REGT.
2
2
1
2
7
2
PRIDE OF MURRAY
1
1
2
3
7
3
GREATER MANCHESTER FRS
5
4
3
1
13
4
GRAMPIAN CORBY
4
6
6
4
20
5
WEST MIDLANDS POLICE
3
3
8
8
22
6
WOLVERHAMPTON
10
7
4
5
26
7
RAF WADDINGTON
7
5
7
7
26
8
STAMPERLAND
9
9
5
6
29
9
NOTTINGHAMSHIRE POLICE
6
10
9
11
36
10
SCOTS GUARDS ASS (MANCHESTER)
8
8
11
12
39
11
ESSEX CALEDONIA
11
11
10
9
41
12
GREATER MANCHESTER CELTIC SOC
12
12
12
10
46

Best Drum Corps : Greater Manchester FRS


GRADE 2
P1 : J Wark, P2 : C Edgar, E : C Mardaunt, D : G Craig
PLACING BAND P1 P2 E D TOTAL
1
UNIVERSITY OF BEDFORDSHIRE
1
1
1
1
4
2
101 NORTHUMBERLAND LIGHT REGT.
4
2
2
3
11
3
GREATER MANCHESTER FRS
3
3
3
2
11
4
WEST MIDLANDS POLICE
2
4
4
4
14

Best Drum Corps : University of Bedfordshire


 

Ashbourne 2008 (English Championships)

GRADE 4
P1 : J McCarlie, P2 : C Edgar, E : D Clarke, D : J Baxter
PLACING BAND P1 P2 E D TOTAL
1
UNIVERSITY OF BEDFORDSHIRE
1
1
1
1
4
2
WOLVERHAMPTON
2
5
4
2
13
3
WELSH PIPING SOCIETY
4
3
2
5
14
4
RAF WADDINGTON
3
2
6
10
21
5
NOTTINGHAMSHIRE POLICE
7
4
3
9
23
6
ESSEX CALEDONIA
8
6
7
4
25
7
CITY OF NEWCASTLE
10
9
5
3
27
8
ASHBOURNE & DISTRICT
6
7
8
7
28
9
TRIUMPH RBL (COVENTRY)
5
10
9
6
30
10
CHORLEY
9
8
10
8
35
11
BEVERLEY
11
11
11
11
44

Best Drum Corps : University of Bedfordshire

Best Bass Section : University of Bedfordshire


GRADE 3
P1 : J McCarlie, P2 : C Edgar, E : D Clarke, D : J Baxter
PLACING BAND P1 P2 E D TOTAL
1
BEESTON & DISTRICT
1
1
1
1
4
2
UNIVERSITY OF BEDFORDSHIRE
2
2
2
3
9
3
MANCHESTER COUNTY FIRE SERVICE
3
3
3
2
11
4EP
ESSEX CALEDONIA
4
5
4
5
18
5
NOTTINGHAMSHIRE POLICE
5
4
5
4
18

Best Drum Corps : Beeston & District

Best Bass Section : Beeston & District


GRADE 2
P1 : J McCarlie, P2 : C Edgar, E : D Clarke, D : J Baxter
PLACING BAND P1 P2 E D TOTAL
1
UNIVERSITY OF BEDFORDSHIRE
1
1
1
1
4
2
BEESTON & DISTRICT
2
2
2
2
8
3
MANCHESTER COUNTY FIRE & RESCUE
3
3
3
3
12

Best Drum Corps : University of Bedfordshire

Best Bass Section : University of Bedfordshire


Birmingham 2008

Piping Judge : C Edgar, Drumming Judge : W Dunlop

GRADE 4
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1
WOLVERHAMPTON
1
2
1
3
2
ASHBOURNE & DISTRICT
2
4
3
7
3PP
GRAMPIAN ASSOCIATION CORBY
3
6
4
10
4
TRIUMPH RBL
4
8
2
10
5
WELSH PIPING SOCIETY
5
10
6
16
6
NOTTINGHAMSHIRE POLICE
6
12
5
17
7
CHORLEY
7
14
7
21

Best Drum Corps : Wolverhampton

Best Bass Section : Wolverhampton

 

PLACING BAND
P
Px2
D
TOTAL
GRADE 3
1
BEESTON & DISTRICT
1
2
1
3
3
GRAMPIAN ASSOCIATION CORBY
2
4
2
6
6
NOTTINGHAMSHIRE POLICE
3
6
3
9

Best Drum Corps : Beeston & District

Best Bass Section : Grampian Association Corby

 

PLACING BAND
P
Px2
D
TOTAL
OPEN GRADE
1
BEESTON & DISTRICT
1
2
1
3
3
GRAMPIAN ASSOCIATION CORBY
2
4
2
6
6
NOTTINGHAMSHIRE POLICE
3
6
3
9

Best Drum Corps : Beeston & District

Best Bass Section : Beeston & District

 


Ashbourne 2007 (English Championships)

GRADE 4
P1 : C Edgar, P2 : A Ronaldson, E : J Kennedy, D : P Turner
PLACING BAND P1 P2 E D TOTAL
1
WOLVERHAMPTON
1
1
1
1
4
2
UNIVERSITY OF BEDFORDSHIRE
3
3
3
4
13
3
WELSH PIPING SOCIETY
2
2
4
7
15
4
GRAMPIAN CORBY
4
6
5
3
18
5
ESSEX CALEDONIA
7
4
6
5
22
6
TRIUMPH RBL
10
10
2
2
24
7
RAF WADDINGTON
5
5
12
9
31
8
NOTTINGHAMSHIRE POLICE
11
9
7
6
33
9
GTR MANCHESTER FIRE SERVICE
8
8
10
8
34
10
ASHBOURNE & DISTRICT
6
11
8
10
35
11
SCUNTHORPE & DISTRICT
9
7
9
12
37
12
NORTH EAST LINCS
12
12
11
11
46

Best Drum Corps : Wolverhampton

Best Bass Drum : Wolverhampton

GRADE 4 MAP
M1 : C Edgar, M2 : P Turner
PLACING BAND M1 M2 TOTAL
1
WOLVERHAMPTON
1
2
3
2
GRAMPIAN CORBY
3
1
4
3
UNIVERSITY OF BEDFORDSHIRE
2
4
6
4
WELSH PIPING SOCIETY
4
3
7
5
RAF WADDINGTON
5
7
12
6
ESSEX CALEDONIA
7
6
13
7
ASHBOURNE & DISTRICT
6
8
14
8
TRIUMPH RBL
10
5
15
9=
GTR MANCHESTER FIRE SERVICE
9
9
18
9=
NOTTINGHAMSHIRE POLICE
8
10
18
11
SCUNTHORPE & DISTRICT
11
11
22
12=
BEVERLEY PIPE BAND
13
12
25
12=
NORTH EAST LINCS
12
13
25


GRADE 3
P1 : C Edgar, P2 : A Ronaldson, E : J Kennedy, D : P Turner
PLACING BAND P1 P2 E D TOTAL
1
BEESTON & DISTRICT
2
1
1
1
5
2
GTR MANCHESTER FIRE SERVICE
3
2
2
2
9
3
PRIDE OF MURRAY
1
3
4
3
11
4
WELSH PIPING SOCIETY
4
7
3
4
18
5
GRAMPIAN CORBY
5
4
6
6
21
6
UNIVERSITY OF BEDFORDSHIRE
6
6
5
5
22
7
ESSEX CALEDONIA
7
5
7
7
26

Best Drum Corps : Beeston & District

Best Bass Drum : Greater Manchester Fire Service



GRADE 2
P1 : C Edgar, P2 : A Ronaldson, E : J Kennedy, D : P Turner
PLACING BAND P1 P2 E D TOTAL
1
GTR MANCHESTER FIRE SERVICE
3
1
1
3
8
2
UNIVERSITY OF BEDFORDSHIRE
2
2
2
2
8
3
BEESTON & DISTRICT
1
3
3
1
8
4
PRIDE OF MURRAY
4
4
4
4
16

Best Drum Corps : Greater Manchester Fire Service

Best Bass Drum : Beeston & District

 

D/M's Contest (to follow)


Birmingham 2007

Piping Judge : C Edgar, Drumming Judge : W Goodall

GRADE 4
PLACING BAND P Px2 D TOTAL
1PP
WELSH PIPING SOCIETY
1
2
3
5
2
WOLVERHAMPTON
2
4
1
5
3PP
GRAMPIAN CORBY
3
6
4
10
4
HENDERSON CALEDONIAN
4
8
2
10
5
UNIVERSITY OF BEDFORDSHIRE
5
10
6
16
6
TRIUMPH RBL
6
12
5
17
7
NOTTINGHAMSHIRE POLICE
7
14
7
21

Best Bass Section : Wolverhampton

 

PLACING BAND
P
Px2
D
TOTAL
GRADE 3
1
BEESTON & DISTRICT
1
2
1
3
2
GREATER MANCHESTER FIRE SERVICE
2
4
2
6
3
GRAMPIAN CORBY
3
6
4
10
4
WELSH PIPING SOCIETY
4
8
3
11
5
UNIVERSITY OF BEDFORDSHIRE
5
10
6
16
6
NOTTINGHAMSHIRE POLICE
6
12
5
17

Best Bass Section : Greater Manchester Fire Service

 

PLACING BAND
P
Px2
D
TOTAL
GRADE 2
1
GREATER MANCHESTER FIRE SERVICE
1
2
1
3
2
BEESTON & DISTRICT
2
4
2
6

Best Bass Section : Beeston & District


Ashbourne 2006 - English Pipe Band Championships

GRADE 4 MAP
PLACING BAND JUDGE 1 JUDGE 2 TOTAL
1
WELSH PIPING SOCIETY
3
1
4 AP
2
GRAMPIAN CORBY
2
2
4
3
LUTON & DISTRICT
4
3
7
4
WOLVERHAMPTON
1
9
10
5=
ESSEX CALEDONIAN
5
7
12
5=
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE
6
6
12
7
NOTTINGHAMSHIRE POLICE
9
4
13
8
ASHBOURNE & DISTRICT
10
5
15
9
BOLTON SCOTTISH
8
8
16
10
CITY OF MANCHESTER FIRE SERVICE
7
10
17
11
GREATER MANCHESTER CELTIC SOCIETY
11
11
22
12
RAF WADDINGTON
12
12
24
13
NORTH EAST LINCOLNSHIRE
13
13
26
14
BEVERLEY & DISTRICT
14
14
28

Judge 1 : T Brown, Judge 2 : J Drysdale

 

GRADE 4
PLACING BAND P1 P2 E D TOTAL
1
LUTON & DISTRICT
2
2
2
3
9
2 EP
WOLVERHAMPTON
1
5
1
5
12
3
GRAMPIAN CORBY
4
3
3
2
12
4
WELSH PIPING SOCIETY
5
4
5
1
15
5
ESSEX CALEDONIAN
3
7
4
4
18
6
NOTTINGHAMSHIRE POLICE
8
1
9
6
24
7
RAF WADDINGTON
6
6
6
12
30
8
CITY OF MANCHESTER FIRE SERVICE
7
9
8
7
31
9
WEST MIDLANDS FIRE SERVICE
9
8
7
10
34
10
BOLTON SCOTTISH
10
10
11
8
39
11
ASHBOURNE & DISTRICT
11
11
10
9
41
12
GREATER MANCHESTER CELTIC SOCIETY
12
14
13
11
50
13 EP
BEVERLEY & DISTRICT
14
13
12
13
53
14
NORTH EAST LINCOLNSHIRE
13
12
14
14
53

Piping 1 : J Brown

Piping 2 : C Edgar

Ensemble : D Clark

Drumming : J Drysdale

 

GRADE 3
PLACING BAND P1 P2 E D TOTAL
1
PRIDE OF MURRAY
1
2
1
1
5
2
BEESTON & DISTRICT
2
1
4
2
9
3 EP
TYNESIDE FIRE & RESCUE
3
4
2
4
13
4
MANCHESTER FIRE & RESCUE
4
3
3
3
13
5
GRAMPIAN CORBY
5
5
5
5
20
6
ESSEX CALEDONIAN
6
7
6
6
25
7
NOTTINGHAMSHIRE POLICE
7
6
7
7
27

Judges : as Grade 4

 

GRADE 2
PLACING BAND P1 P2 E D TOTAL
1
UNIVERSITY OF LUTON
1
1
1
1
4
2
PRIDE OF MURRAY
3
2
3
2
10
3
BEESTON & DISTRICT
2
3
4
3
12
4
TYNE & WEAR FIRE & RESCUE
4
4
2
4
14

Judges : as Grade 4

 

GRADE 1
PLACING BAND P1 P2 E D TOTAL
1
UNIVERSITY OF LUTON
1
1
1
1
4

Judges : as Grade 4

 

JUVENILE DRUM-MAJORS
PLACING COMPETITOR BAND DRESS (FAULTS) M&D FLOURISH TOTAL
1
K TOSELAND
ESSEX CALEDONIAN
1
1
2
4
2
C BROWN CITY OF SHEFFIELD
2
2
1
5

Judge : I R McGREECHAN

 

SENIOR DRUM-MAJORS
PLACING COMPETITOR BAND DRESS (FAULTS) M&D FLOURISH TOTAL
1
B WILSON
SYERLA
0
1
1
2
2
S SMITH
TROON BLACKROCK
1
2
2
5
3
S MACNEIL
ESSEX CALEDONIAN
1
4
3
8
4
J SPINLEY
NOTTS POLICE
2
3
4
9
5
D BRIGHT
CITY OF SHEFFIELD
1
6
5
12
6
G HOWELL
LUTON
2
5
6
13
7
J MASON
LUTON
3
7
9
19
8
L BREE
PONTEFRACT
3
8
8
19
9
J TERLOYW NETHERLANDS
3
9
7
19
10
J CULLEN
GRAMPIAN CORBY
3
10
10
23

Judge : I R McGREECHAN